Str 100 Mister, pliz čen gum

Izvor: Dalmatinski internetski libar
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
Dobrodošli na Dalmatinski internetski libar! Samo registrirani članovi mogu uređivati ovu internetsku enciklopediju Dalmacije, nakon što ih potvrde administratori. Za registraciju klikni ovde!.

„Mister, pliz čen gum”

Jednom je jedan američki ratni brod došao u posjet Rijeci. Novine su pisale o dolasku, pa smo se moji prijatelji i ja počeli pripremati za tu priliku. O žvakama smo nešto čuli, rekli su nam da ih Amerikanci stalno imaju u ustima, pa da zato malo čudno govore engleski. Htjeli smo doći do žvaka i okusiti to čudo. U crash-kursu, dan prije dolaska Amerikanaca, stariji, koji su znali nešto engleskog, rekli su nam da pitamo mornare: „Mister, pliz čen gum”. To smo stalno ponavljali, sve do broda, da ne zaboravimo. Došli smo na lukobran riječke luke, gdje je brod bio privezan. Nas djecu nisu pustili na brod, ali nam je uspjelo uhvatiti mornare koji su odlazili u grad i okusiti „American style of life”.

Jedno vrijeme moji prijatelji i ja bili smo zaokupljeni čitanjem knjiga autora Jacka Londona, Karla Maya, Zanea Greya i drugih. Neke bi me od tih knjiga tako fascinirale da bih zaboravljao prijatelje i ulicu i ne bih se odvajao od knjige dok je ne pročitam. Učlanjen sam bio u sušačku knjižnicu, koja se nalazila na uzbrdici iza nebodera. Trkom bih išao do tamo zamijeniti pročitanu knjigu.

U ono se vrijeme svako ljeto održavala međunarodna automoto trka Velika nagrada Jadrana na cesti u Preluku, između Opatije i Rijeke. Start i cilj bio je u Preluku; krenulo bi se prema Opatiji i već nakon par stotina metara na opatijskom zavoju trkači bi se okrenuli i vozili iznad Preluka do riječkog zavoja, nedaleko od bolnice u kojoj je bio naš brat Ratko, pa bi okrenuli prema opatijskom zavoju i tako po nekoliko runda. Vozile su sve kategorije motorkotača, od 125 do 500 kubika, i na kraju automobili. Ondašnja oprema vozača neusporediva je s današnjom. Kožna jakna, koja bi se u vožnji napuhala, jer nisu svi imali kombinezone, već isto tako kožne hlače, odvojene od jakne; na glavi debela kožna kapa i velike naočale, a oko vrata često zavezana marama. Opasna mjesta na cesti bila su zaštićena balama slame.


Sudjelovali su takmičari iz mnogih europskih zemalja. Od Nijemaca mi je u glavi ostalo ime Hansa Baltisbergera, koji je – ako se ne varam – kasnije poginuo negdje na trkama. Onda još nije bilo japanskih motora, dominirali su Europljani: Motto Guzzi, Gillera, Duccatti, MV Augusta, Mondial, NSU, Adler, Zündapp, Horex, Norton, češka Jawa.