Dobrodošli na Dalmatinski internetski libar! Samo registrirani članovi mogu uređivati ovu internetsku enciklopediju Dalmacije, nakon što ih potvrde administratori. Za registraciju klikni ovde!.
|
Zastava Dalmacije, Dalmatian flag
Projekt
Grb Dalmacije, Dalmatian coat of arms
Split, Dalmacija
DALMAPEDIA
I NTERNETSKA ENCIKLOPEDIJA DALMACIJE
|
Dobrodošli!
Dalmapedia
(dalma od Dalmacija i pedia [1]) je projekt slobodne internetske enciklopedije Dalmacije, zasnovan na Webu.
Radi na wiki (Wikipedija) principu, što znači da je mogu uređivati volonteri kojima je Dalmacija u srcu i koji imaju pristup internetu s odgovarjučim web preglednikom.
I jedan citat iz Wikipedije:
"Od urednika se traži da održavaju određenu razinu "neutralnosti" pri sažimanju istaknutih motrišta, bez određivanja objektivnosti istine."
Bilješke:
|
Dalmapedia
Dalmatinski jezik
Tonka Alujević
8. travnja 2018.
Svi moji tekstovi, knjige i dokumentarci, moj jezik privatni i javni je dalmatinski. Oduvik i zauvik. A evo šta je na pitanje novinara na tu temu reka Božidar Smiljanić
Mislite li da se u hrvatskom filmu govori neprirodno?
Točno, to sam shvatio prije 50 godina. Relja Bašić je moj dragi kolega s kojim sam bio skupa u klasi. Stalno mi je zvučao neprirodno, dok ga nisam vidio u jednom filmu kako govori engleski. To je radio sjajno. U čemu je problem? Hrvatski je jezik sam po sebi neprirodan. Kad govorimo standardnim hrvatskim jezikom, to je naučen jezik koji nam nije u srži. Mi smo se rodili u dijalektima. Primijetit ćete da ja lako pobjegnem u starozagrebački štih, a vama se osjeti da ste iz Dalmacije. Mi govorimo umjetnim jezikom koji nam je nametnuo gospon apotekar Gaj i taj njegov aspirin od jezika gutamo svakodnevno. Mi smo jedina nacija na svijetu koja govori službenim jezikom druge države, a to je hercegovački jezik. Tako da naši glumci bolje glume na stranom jeziku nego na hrvatskom.
Izvor 1 | Izvor 2
|
Dalmacija - galerija
Tri mjeseca star Dalmatinski pas
Zadar, Široka ulica (Kalelarga)
Ukupno sadržaja
Dalmapedia, internetska enciklopedija Dalmacije sadrži ukupno 8.739 članaka na dan 21.11.2024. Od toga 3.411 stranica u Dalmatinsko-hrvatskom libru besida i 4.736 stranica u Hrvatsko-dalmatinskom rječniku.